جامعه‌ زمینه‌ساز

حجت الاسلام و المسلمین سید مسعود پور سید آقایی؛

جامعه‌ زمینه‌ساز، جامعه‌ای است که برنامه‌های خود را همسو با خواسته‌های امام زمان(عج) قرار می‌دهد
به گزارش دبیرخانه همایش بین المللی دکترین مهدویت، حجت الاسلام و المسلمین سید مسعود پورسیدآقایی در گفتگو با خبرنگاران، با اشاره به این مطلب که ششمین دوره این همایش با استقبال خوب پژوهشگران داخلی و خارجی روبرو شد، گفت: انتظار، آمادگی و زمینه‌سازی و رسالت منتظران، تحقق یک جامعه منتظر و زمینه‌ساز است؛ زمینه سازی همانا انجام همه وظایف و تکالیفی است که فرد و جامعه شیعی نسبت به امام غایب و تحقق اهداف ایشان دارد و جامعه منتظر و زمینه‌ساز، جامعه‌ای است که اهداف، روابط و برنامه‌های خود را همسو با مقاصد و خواسته‌های حضرت ولی عصر(عج) قرار می‌دهد.
وی افزود: در حقیقت هویت جامعه و حکومت شیعی و میزان اعتبار و مشروعیت آن وابسته به انجام این وظایف و تکالیف و اهتمام و تلاش در راستای تحقق آنهاست، از این‌رو وظیفه اساسی حکومت زمینه‌ساز، طراحی راهبردها و راهکارهای دستیابی به جامعه منتظر است.
پورسیدآقایی گفت: در میان همه راهبردها، بی‌تردید اولویت اول و سهم بیشتر از آن راهبردهای فرهنگی است و به گفته تمامی صاحب‌نظران فرهنگی، نقش رسانه در این عرصه بی‌بدیل است.
رییس موسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت) خاطرنشان کرد: مهدویت، انرژی مانا و عصاره حیات بخش اسلام ناب محمدی است که دنیای خسته و جهان آشفته در انتظار آن به سر می برد تا کام های تشنه را سیراب کند و چشم های نگران را آرامش بخشد. در مقابل چنین نیروی حیات بخشی، وظیفه منتظران، آماده سازی خویشتن و جامعه برای ظهور موعود ادیان است.
پورسیدآقایی گفت: یکی از فعالیت های برجسته موسسه آینده روشن، برگزاری هر ساله همایش بین المللی دکترین مهدویت است. این همایش همه ساله در نیمه شعبان، با شرکت اندیشمندان و محققان داخلی و خارجی و با سخنرانی شخصیت های کشوری و بین المللی در عالی ترین سطح برگزار می شود. انتشار مجموعه مقالات و سخنرانی ها و خبرنامه از دیگر فعالیت های دبیرخانه همایش بین المللی دکترین مهدویت است.
پورسیدآقایی اظهار داشت: هفتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت روزهای ۲۳ و ۲۴ تیرماه سال جاری (مصادف با ۱۲ و ۱۳ شعبان المعظم) در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما (تهران، بزرگراه شهید چمران) توسط موسسه آینده روشن (پِژوهشکده مهدویت) برگزار می‌شود.
دبیر همایش بین‌المللی دکترین مهدویت با اشاره به این کلام مقام معظم رهبری (دامت برکاته) که می‌فرمایند: «امروز رسانه‌ها در دنیا فکر، فرهنگ، رفتار و در حقیقت هویت فرهنگی انسان ها را القا می کنند و تعیین کننده هستند.»، اظهار داشت: مؤسسۀ آیندۀ روشن (پژوهشکده مهدویّت) بعنوان نهادی حوزوی با توجه به ضرورت زمینه سازی و تحقق جامعه منتظر، اهمیت فرهنگ و نقش خطیر رسانه در فرهنگ‌سازی و ایجاد جامعه زمینه ساز، موضوع هفتمین همایش بین‏المللی دکترین مهدویت را به «راهبردها و راهکارهای رسانه زمینه ساز» اختصاص داده است.
پورسیدآقایی افزود: از این رو از همه فرهیختگان و اندیشمندان داخلی و خارجی دعوت می‌شود ما را در این امر حیاتی با ارایه مقالات ارزشمند یاری رسانند.
رییس موسسه آینده روشن، محورهای این همایش را سه مورد عنوان کرد و افزود: محور اول این همایش با موضوع زمینه سازی به بحث در مورد زمینه سازی رسالت منتظران، موانع و آسیب‌های زمینه سازی، ولایت فقیه و زمینه سازی، نقش حوزه و دانشگاه در زمینه سازی و شاخص‌های فرهنگی جامعه و حکومت زمینه ساز می‌پردازد.
وی ادامه داد: محور دوم نیز در موضوع رسانه و زمینه سازی مباحثی در مورد رسانه و فرهنگ، ظرفیت‌ها و محدودیت های رسانه، موانع و آسیب های رسانه، غرب، رسانه و زمینه سازی، مبانی، اهداف و شاخص‌های رسانه زمینه ساز و کارکردهای رسانه زمینه ساز را مطرح می‌کند.
دبیر همایش بین المللی دکترین مهدویت با اشاره به اینکه محور سوم این همایش با موضوع راهبردها و راهکارهای رسانه زمینه ساز است، گفت: راهبردها و راهکارهای رسانه برای ایجاد جامعه زمینه ساز، راهبردها و راهکارهای رسانه زمینه ساز در مواجهه با جنگ نرم، راهبردها و راهکارهای رسانه زمینه ساز در مقابله با آسیب های فرهنگی مباحثی است که پژوهشگران می‌توانند در این بخش به تحقیق و ارایه مقاله در مورد آن بپردازند.
پورسیدآقایی گفت: پژوهشگران می‌توانند برای کسب اطلاع بیشتر در قم با تلفن‌ ۷۸۳۳۷۱۴ با پیش شماره ۰۲۵۱ تماس بگیرند و یا به پایگاه اطلاع رسانی این همایش به نشانی www.mahdaviat-conference.com مراجعه و یا با رایانامه (ایمیل )maqaleh@brightfuture.ir  مکاتبه کنند.
وی افزود: علاقه مندان برای شرکت در این همایش می‌توانند آثار خود را به نشانی دبیرخانه دایمی همایش واقع در قم، خیابان شهدا، کوچه ۲۵، پلاک ۲۷، ساختمان شماره دو موسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت)، دبیرخانه دایمی همایش بین المللی دکترین مهدویت ارسال کنند.
پورسیدآقایی خاطرنشان کرد: پژوهشگران مهدوی برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از مقالات دوره های قبل این همایش می توانند از تارنمای (سایت) همایش بین‌المللی دکترین مهدویت که به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی است، استفاده کنند.
وی در بخش دیگر سخنانش گفت: موسسه آینده روشن (پژوهکشده مهدویت) در سال ۱۳۸۳ به همت شماری از فضلا و اساتید حوزه و دانشگاه و دلسوزان نظام مقدس جمهوری اسلامی با هدف تبیین و گسترش معارف و آموزه‌های بالنده مهدویت، در سطح داخلی و بین المللی بنیان نهاده شد. این موسسه، مجموعه‌ای مستقل و غیرانتفاعی است که با رعایت قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند.
وی گفت: یکی از ارکان اصلی موسسه آینده روشن، معاونت پژوهش است و با توجه به گستردگی فعالیت این معاونت، مراحل اخذ مجوز پژوهشکده ای مستقل در موضوع مهدویت طی شده است و این معاونت هم اکنون با عنوان پژوهشکده مهدویت فعالیت می کند. عمده فعالیت های پژوهشکده مهدویت، در چارچوب هشت گروه پژوهشی شکل گرفته است که رویکردهای مختلف مهدویت را در بر می گیرند. اسامی این گروه ها عبارت است از: قرآن و حدیث؛ کلام و عرفان؛ تاریخ؛ حقوق و سیاست؛ جامعه شناسی؛ روانشناسی؛ ادیان و مذاهب و فرق؛ فرقه های انحرافی.
وی افزود: وجود محققان ثابت و سرگروه‌ها به همراه فعالیت زیر نظر هیات علمی و اساتید ناظر باعث می شود تا فعالیت پژوهشی این گروه ها با توجه به بایسته های پژوهشی و دیگر مبانی مورد نیاز، به صورت علمی و کاربردی انجام شود. برگزاری نشست های علمی و انتشار نشریات تخصصی و نشر کتاب های پژوهشی از دیگر فعالیت های این معاونت است.
پورسیدآقایی در بخش دیگر سخنانش گفت: موسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت) دارای هفت تارنما (سایت) در زمینه‌های گوناگون است که تارنمای اصلی موسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت) به نشانی www.intizar.ir است که در آن ضمن انتشار اخبار مربوط به این موسسه، مقاله های مهدوی پژوهشگران نیز منتشر می شود و پایگاه اطلاع رسانی همایش بین المللی دکترین مهدویت نیز به نشانی www.mahdaviat-conference.com است که در این پایگاه به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی مطالب مختلف (خبر، مقاله، یادداشت و عکس) درباره همایش مذکور منتشر می شود.
وی افزود: جشنواره علمی، فرهنگی و هنری آینده روشن نیز یکی از جشنواره های مهدوی کشور است که در زمینه های عکس، پایان نامه، شعر، داستان، نغمه های مهدوی و ... برگزار می شود و خبرها و مطالب مرتبط به آن در پایگاه اطلاع رسانی این جشنواره به نشانی www.bfif.ir منتشر می شود.
پورسیدآقایی ادامه داد: پایگاه خبری و تحلیلی آینده روشن بعنوان نخستین و تنها پایگاه خبری مهدوی کشور به نشانی www.bfnews.ir است که در آن خبر، گزارش، مقاله، یادداشت، نمایه، گفتگو و عکس با موضوع های مهدویت، آخرالزمان، موعودگرایی و ... به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر می شود.
وی گفت: مجلات مشرق موعود، عصر آدینه ، ساعت صفر (www.zerotime.ir)، انتظار نوجوان (www.intizarmag.ir)، میلکا (www.melikamag.ir)، ماهک، الموعود به زبان عربی و the  bright future به زبان انگلیسی درباره مهدویت برای گروه های سنی مختلف توسط این پژوهشکده منتشر می شود.

 

موضوع: