زندگی نامه حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی دریاباری

اینجانب سید مهدی موسوی دریا باری در 8/6/1358 در یک خانواده مذهبی که اجدادمان غالبا عالم و منتسب به شجره نامه­ مان به خاندان سید مرتضی علم الهدی و امام موسی کاظم (ع) می­رسد.

در شهر تهران به دنیا آمدم اجداد ما در قرون گذشته از مدینه آمدند به بغداد از بغداد آمدند به فارس از فارس آمدند به شمال ایران و از شمال ایران هم به استان تهران آمدند ما ملقب به موسوی ناصر الشریعه هستیم یک چهارصد سالی می­ باشد که آمدیم.

یک روستایی بین دماوند و فیروزکوه که جزء شهرستان فیروزکوه می ­باشد به نام دارالسیاده وشتان آن جا بستگان ما هستند خب پدر بنده مرحوم سید محمد جعفر یا مسعود دریا باری از معلمین متدین و انقلابی در سال های قبل از انقلاب بود که در دوران سربازی و کمی یا قبل و بعدش در مشهد مقدس محضر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ­ای را درک کردند پای صحبت های ایشان بزرگان دیگر در مشهد بودند.

از ارادتمندان و مقلدین امام خمینی و مقام معظم رهبری بودند و خدمات بسیاری را در دوران بعد از انقلاب در شهرستان فیروزکوه به عنوان مسئول زمین شهری و مسئول صندوق قرض الحسنه، مسئول آموزش و پرورش شهرستان فیروزکوه و رباط کریم و مسئولیت های مختلفی در آموزش و پرورش شهر تهران و اطراف به نظام و کشور داشتن.د مادر بنده هم سیده فاضله­ ای که خودشان مبلغه­ ی مکتب اهل بیت عصمت و طهارت هستند بنده هم جزء دو سال اول که در تهران و قرچک بودیم بعد دیگر آمدیم شهرستان فیروزکوه در خود شهر ساکن بودم.

بنده در دوران مدرسه ابتدایی و راهنمایی در همان شهرستان فیروزکوه دو تا از بهترین مدرسه های فیروزکوه به نام مدرسه هاتف آیت الله طالقانی تحصیل کردم و همیشه شاگرد اول بودم و در امتحانات نهایی در شهرستان نفر اول می­شدم و در بقیه مسابقات علمی و فرهنگی هم که آن جا بود یا نفر اول می­ شدیم یا فوقش نفر دوم غالبا اول می ­شدم که معلم ها و خیلی ها می­ گفتند شما حتما برو دکتر بشو یا مهندس بشو و ... ولی من از همان کودکی دوست داشتم که بیام در خدمت دین و مذهب تشیع و راه امام خمینی و علمای سلف و این ها را ادامه بدهم لذا در شهریور 1371 در چهارده سالگی برای تحصیل علوم دینی به قم آمدم در مدرسه شهیدین یا حقانی سابق مشغول تحصیل شدم تا سال 1380

پایه چهار و پنج یک سال هم از پایه نه و ده را هم ارتقایی خواندم یک سال هم، مدرسه المهدی آیت الله گلپایگانی صفاییه قم بودم پایه هفت تا ده را به صورت آزاد در حوزه شرکت کردم از سال 1380 تاکنون هم در درس خارج فقه و اصول و فلسفه و عرفان و ... در قم مشغول تحصیل هم هستم در سال 1381 ازدواج کردم الان یک دختر دارم اول راهنمایی و یک پسر دارم اول ابتدایی.

برخی از اساتید ما در ادبیات جناب آقای جریانی و آقای جوان آراسته و آقای سید محمدرضا طباطبایی آقای فائزی نسب استاد معالم ما حاج آقای صحبت بودند در دفتر مقام معظم رهبری الان هستند. استاد لعمه­ مان حاج آقای فلاح زاده که مبلغ هستند استاد اصول فقه­مان حاج آقای عالی و گرجیان استاد رسائل مان آیت الله فاضل هرندی بودند استاد مکاسبمان آیت الله رضا استادی و آقا سید احمد فاطمی و استاد کفایه­ مان سید هادی خسرو شاهی و درس خارج هم آیت الله العظمی وحید خراسانی آیت الله جعفر سبحانی و عندبیلی این ها خارج اصول، خارج فقه هم یک مختصری آیت الله فاضل لنکرانی یک مقدار آقای جواد تبریزی یک مقدار آیت الله مکارم شیرازی باز یک مقدار آیت الله وحید خراسانی یک مقدار بیشتر  آیت الله شبیری زنجانی کمی هم آیت الله نوری همدانی و یک مقدار هم حاج آقا سید عنایت الله دریا باری نهایت الحکمه و اسفار را هم خدمت حاج آقا فیاضی و آیت الله ممدوحی درس خواندم.

در طول تحصیلاتتان کدام یک از اساتید تأثیر بیشتری بر ادامه روند علمی شما داشتند؟

خب هر گلی یک بویی دارد الان من نمی ­توانم دست روی یک نفر خاصی بگذارم ولی مدیر مدرسه شهیدین از همه بیشتر حاج آقا سید محمدرضا طباطبایی که هم مسئول جامعه الزهرا بودند و الان هم مسئول مدرسه شهیدین هستند ایشان خب بیشتر ما خدمت ایشان بودیم در مدرسه شهیدین اخلاقیات ایشان را ما می­ پسندیدیم از نظر اخلاق و تذهیب نفس و وارستگی و ...

اشارات هم خدمت حاج آقای حشمت پور حاج آقای سید عنایت الله دریا باری میرزا احمد اسدی ابادی و نوارهای آیت الله حسن زاده آملی و قواعد حاج آقای حسن رمضانی نیشابوری این ها اساتید بنده من بودند. تدریس های بنده هم در مدارس علمیه شهیدین کرمانی ها المهدی حافظین قرآن موسسه امام خمینی در این چند مدرسه بنده جامعه مقدمات و تجوید و عقاید و سیوطی و... را درس دادم و در مدرسه معصومیه هم معانی البیان و لعمه درس دادم در جامعه الزهرا بدایه الحکمه و آموزش فلسفه درس دادم در مدرسه فیضیه و دارالشفا هم الان سیزده سال است مشغول به تدریس هستم بدایه درس دادم نهایه درس دادم شرح منظومه رجال تفسیر درایه رسائل مکاسب و الان هم کفایه در فیضیه مشغول هستم در مدرسه آیت الله گلپایگانی هم یک دو سه سالی رسائل و مکاسب و .... درس دادم در موسسه امام جواد رسائل گفتم در مدرسه امام کاظم (ع) تحت اشراف حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی هم دو سالی است که مشغول تدریس خارج فقه و اصول هستم.

غیر از تحصیلات حوزوی تخصص دیگری هم دارید؟

بیشتر تخصص بنده مثلا یک پایان نامه­ ای است که من نوشتم در نقد صوفیه ، دراویش زیاد کار کردم و تبلیغ مناطقی که برادران دراویش گنابادی ساکن بودند اینگونه پیش آمد که آن جا ها زیاد رفتم با آن ها بالاخره مناظرات داشتم. بله بیشتر همین صوفیه و فرقه گنابادی و همچنین مناظره و مباحثات و جزوات در نقد صوفیه نوشته­ ام.

فعالیت های رسمی بنده پس شد همین تدریس ده سال سطح یک و دو در مدارس حوزه علمیه قم سیزده سال تدریس رسمی سطح سه و چهار در مدرسه فیضیه و دارالشفا مدرسه آیت الله گلپایگانی و .. و همین تدریس کفایه که امسال دارم و خارج اصول و فقه که در حال حاضر دارم از اعضای بسیج طلاب و اساتید هم هستم در ایام تبلیغ هم و مناسبت ها از سال 1376 تاکنون یعنی تقریبا بیست سال است که بنده از همین دفتر تبلیغات شما اعزام می­شوم در ایام های مختلف تبلیغ منبر روضه از طرف نخبگان دفتر تبلیغات گاهی هم اوقاف گاهی هم شده از طرف معاونت تبلیغ همان فرق و ادیانی که فرمودید به غالب استان های کشور تبلیغ رفتم و حالا اخلاق بنده و روش برخورد بنده در ایام تبلیغی غالبا باعث این هم بوده و هست که مردم آن مناطق همچنان با ما ارتباط دارند تلفنی گاهی هم می­آیند قم منزل بنده.

در حال حاضر بازرس و دبیر انجمن اصول فقه حوزه علمیه هم هستم و عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت شهرستان فیروزکوه یا مدیر جامعه روحانیت شهرستان فیروزکوه در حال حاضر هستم شانزده تا مصاحبه خارج فقه و اصول در حوزه دادم با نمره عالی پایان نامه سطح سه و چهار خودم را هم به حوزه تحویل دادم و دفاع کردم و یک مدتی هم بازرس برگزاری و مصحح امتحانات کتبی مرکز مدیریت حوزه علمیه قم بودم یک مدتی مسئول مباحثات بعضی از مدارس حوزه علمیه قم بودم یک مدتی هم مسئول صندوق قرض الحسنه بعضی جا ها بودم یعنی در همین حوزه مثلا دو تا از مدارس حوزه و دوره مکالمات زبان عربی را هم به صورت کامل پشت سر گذاشتم در مدرسه شهیدین تابستان ها هم در دانشگاه امام صادق و بعد هم در مشهد یک مختصری هم مثلا دو ترم هم زبان انگلیسی هم پشت سر گذاشته­ ام.

آیا تألیفاتی از قبیل کتاب، مقاله و پژوهش داشته اید ؟

تالیفات بنده که فرمودید یکی شرح هدایه فی النحو یکی هم دسته بندی صمدیه فی النحو دسته بندی مغنیه فی النحو شرح سیوطی مباحثه سیوطی با مبادی العربیه جلد چهارم شرح المنطق شرح برخی از ابواب لمعه درباره معارقین درباره حجاج بن یوسف سلفی رذائل اخلاقی علائم ظهور و چند مقاله در بعضی از روزنامه ها و تقریرات خارج درس فقه آیت الله تبریزی و  آیت الله وحید خراسانی و آیت الله عندبیلی و آقای دریاباری شرح نهایت الحکمه شرح رسائل شرح مکاسب تفسیر آیات حجاب و درس خارج خودم این ها مکتوبات بنده می­ باشد که البته همه به شکل همین کامپیوتری بعضی ها را خودمان تایپ کردیم و تکثیر و کپی کردیم و به دوستان دادیم هیچ کدوم کتاب نشده است یعنی خوب پولش را نداشتم یا قوانین را بلدم نبودم که چگونه است چه کار باید کنیم ان شالله این جزواتمان یک روزی کتاب بشود .

موضوع: