زندگی نامه حجت الاسلام والمسلمین عبدالمحمود منصوریان فر

بنده عبدالمحمود منصوریان فر هستم متولد اصفهان در سال 1343 به دنیا آمدم و در قبل از انقلاب تحصیلات ابتدایی راهنمایی را گذراندم.

در مدرسه آن زمان شش بهمن بود که بعد انقلاب شد و اسمش را عوض کردند. بنده ادامه دادم و اول هنرستان رفتم و با شروع جنگ راهی جبهه های نبرد شدم اول هنرستان بود که جبهه غرب کردستان مشرف شدیم و آن زمان من هفده سال بیشتر نداشتم.

در روابط عمومی سپاه مشغول به کار شدیم در سال 60 آن جا از بنده پرسیدند شما چه کاری بلدید گفتم بنده معلم قرآن هستم و عقیدتی چون کلاس های قرآن رفته بودم.

 آن زمان من هنوز طلبگی هم نخوانده بودم از مطالعات خودم بود و جلسات قرآنی که در سطح اصفهان گذرانده بودم و توانسته بودم یک مقدار برای خودم اطلاعاتی کسب کنم بعد از آن به هر جهت برگشتیم در جبهه های جنوب هم بودم از سال 61 تا سال 67 به عنوان مبلغ که از طرف حوزه علمیه اصفهان در جبهه های نبرد مجددا مشرف شدیم.

در کنار آن بنده درسم را می­خواندم فقط می­آمدم امتحان می­دادم برای دوره هنرستان، تا دیپلم را گرفتم و وارد حوزه علمیه اصفهان شدم در سال 63.

بنده علاوه بر جبهه ها که هشت سال حدودا در تمام عملیات های مهم خدا توفیق داد در آن جا شرکت داشتم یکی دو بار هم جانباز شدم که الان جانبازی بنده هم هست و سابقه جبهه هم در بسیج روحانیون قم وجود دارد.

در آن جا من توانستم حوزه علمیه درس خودم را بخوانم و کنار آن دانشگاه هم بخوانم البته سرکلاس های دانشگاه در دوره لیسانس اصلا نمی­رفتم چون تمام این ها را در حوزه­ ی علمیه اصفهان خوانده بودم نیازی به خواندن در دانشگاه نبود.

آن زمان هم خیلی مهم نبود فقط طرف می­رفت امتحان می­داد کافی بود در آن جا من امتحان دادم و لیسانسم را گرفتم در کنار حوزه علمیه بعد از آن در فوق لیسانس شرکت کردم و تنها شخصی که در دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد توانست یک ضرب بدون مصاحبه در فوق لیسانس قبول بشود بنده بودم و در سال 69 فوق لیسانس را شروع کردم و درس های حوزه هم به سطح رسانده بودم بعد از آن سال 72 بود که فوق لیسانسم را گرفتم.

از سال 70 از طرف حوزه علمیه اصفهان وارد دانشگاه اصفهان برای تدریس شدم که جنگ هم تمام شده بود و در دانشگاه اصفهان درس اخلاق، درس معارف، دروس عمومی را تدریس می­کردم که بعضی از کلاس هایی را که تدریس کردیم یادم است بیش از دویست و پنجاه نفر سرکلاس حاضر می­شدند تا این که سال 75 وارد دانشگاه آزاد اسلامی مجلسی شدم به عنوان هیئت علمی و مشغول به کار شدم برای تدریس دروس عمومی و در سال 78 امتحان و آزمون دکتری شرکت کردم در دانشگاه علوم تحقیقات تهران و در آن جا در رشته عرفان اسلامی دکتری گرفتم و بعد از آن تقاضای انتقال کردم به دانشگاه آزاد اسلامی اراک که آن جا بنده را بورسیه کرد در دوره دکتری و تاکنون هم تدریس من در دانشگاه آزاد اسلامی اراک ادامه دارد که الان سال 95 است 18 سال است حدودا در دانشگاه آزاد اسلامی اراک رشته های مختلف الهیات، حقوق، ارشد، دکتری تدریس داشتم و هنوز هم ادامه دارد که چند سالی بیشتر به پایان خدمت ما نمانده است.

بعد از آن که مشرف شدم در سال 85 بعد از آن که حوزه علمیه اصفهان را تمام کردم و خدمت آیات بزرگ مثل آیت الله صادقی که رئیس حوزه اصفهان بودند یک دوره درس خارج را گذراندم خدمت آیت الله حاج شیخ حسن صافی که یکی از شاگردان بسیار مبرز آیت الله خوئی بودند یک دوره خارج هم خدمت ایشان گذراندم و همچنین خدمت آیت الله العظمی مجلسی که الان در قید حیات هستند در اصفهان خدمت ایشان هم بعضی از قسمت های فقه را گذراندم و خدمت آیت الله العظمی مظاهری در سال 75 تا 85 هم مشرف شده بودم به اصفهان یک دوره کامل فقه و اصول را آن جا تمام کردم.

در سال 85 مشرف شدم به قم و در حوزه علمیه قم چون سطوح را یک مقدار امتحان کم داده بودیم و بعضی از آن ها را امتحان نداده بودیم از سطح سه و چهار، اینجا تمام آن ها را به اضافه دکتری دانشگاه من امتحان دادم و تمام آن ها را تمام کردم و در سال 85 تا کنون در خدمت مراجع معظم مانند آیت الله العظمی مکارم شیرازی، یک دوره فقه را گذراندم که ایشان تأیید هم کردند تأیید کتبی ایشان هست در پرونده و خدمت آیت الله العظمی سبحانی یک – دو دوره اصول به صورت کامل و یک دوره هم به صورت که هنوز هم ادامه دارد خدمت ایشان گذراندم.

همچنین یک دوره خارج فقه و یک دوره خارج قواعد فقهیه را محضر آیت الله العظمی گلپایگانی گذراندم که ایشان هم مرحمت فرمودند تمام این ها را تأیید کتبی کردند و بنده را مکلف کردند شما بروید از قم به حوزه های اطراف که بتوانید بیشتر موفق باشید و بتوانید کار کنید. خدمت آیت الله العظمی جوادی آملی هم ده سال تفسیر گذراندم که هنوز هم ادامه دارد و امسال علاوه بر چون نمی ­توانستم در دانشگاه کلاس های حوزه را هم داشته باشم امسال یک مقدار کلاس های دانشگاه را کمتر کردم روزهای تعطیلی بعد از ظهر چهارشنبه و پنج شنبه قرار دادم تا بتوانم تدریس در حوزه علمیه قم هم داشته باشم و الان شروع کردم به تدریس رسائل و مکاسب که هر روز در مدرسه فیضیه تدریس دارم.

موضوع: