زندگی نامه حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین صلواتی

* لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید متولد چه سالی و در کجا هستید؟

- بنده متولد سال 1336 در قم هستم .

* تحصیلات ابتدایی خود را در کدام مدرسه و در چه سالی آغاز کرده اید ؟

- در ان موقع که حالا حدود عرض کردم از سال 36 تا حالا ، 59 سال قبل است مدرسه ای بود در ان رژیم منحوس پهلوی خب مدرسه ای بود در خیابان باجک که حالا میگویند 19 دی مدرسه ای بود به نام مدرسه امیر کبیر . مدرسه ی خوبی بود یک مقدار از دوران ابتدایی را در انجا و یک مقدار از دوران ابتدایی هم در مدرسه ای که الان چهارراه غفاری هست چون منزل پدری نزدیک انجا بود ، نزدیک ان مدرسه ، مدرسه رزاق پور بود .

بعد هم امدیم دبیرستان ، دبیرستانی که دبیرستان صدوق الان معروف هست و در قدیم هم مدرسه صدوق بود و یک مقدار هم دروس دبیرستان را خواندیم . یک مقدار هم دوس دبیرستان را شبانه می خواندیم در مدرسه امام صادق (ع) ان موقع معروف به مدرسه حکیم نظامی بود .

اوایل انقلاب نماز جمعه در انجا برقرار میشد ، شب ها دبیرستان میرفتیم و روزها درس حوزه را میخواندیم تا امدیم .

از سال 52 دیگه وارد دروس طلبگی و دروس حوزه شدیم و سال اول را در بیرون مشغول بودیم سال 52 ، بعد مدرسه ی برنامه ای حضرت ایت الله گلپایگانی داشتند که در انجا رفتیم و از همان سال سوم که دروس ادبیات را خواندیم از همان موقع مشغول تدریس شدیم در همان مدرسه و مدرسه ای ایت الله گلپایگانی در خیابان چهارمردان داشتند غیر از این مدرسه ای که حالا داریم میرویم برای تدریس سطوح عالی ، مشغول تدریس ادبیات شدیم و حالا با دوستانی که شرکت در درس می کردند اشنا با بنده شدند همان دروس را می خواندند درس سطح را و هم درس سطح را در بیرون تدریس می کردم غیر از مدرسه ی برنامه ای ، مدرسه حجتیه بود مدرسه فیضیه بود که ادبیات و منطق و ان موقع معالم می خواندند ، مختصر می خواندند همین طور تدریس کردیم .

* دروس خارج را نزد چه اساتیدی گذراندید؟

- دروس سطح را که عرض کردم تمام که کردیم امدیم به درس خارج ، درس خارج هم چون اشنا شدیم با بیان ایت الله فاضل چون سطح کفایه را پیش ایشان خوانده بودیم به درس خارج ایشان رفتیم ، درس خارج هم شروع کردم و فقه را شروع کردم کتاب اجاله را در مدرسه فیضیه بعد هم در خارج اصول ایشان شرکت کردم و دیگه در دروس مختلف اقایان خدمت ایت الله تبریزی و خدمت اقای مکارم و اقای سبحانی و خدمت اقای وحید خراسانی سالیانی تا اینکه چند سال اخیر دیگه تدریس را داریم اگر چه ان موقع هم که درس اقایان میرفتیم تدریس را داشتیم . الان هم چند سالی است دروس سطوح عالی را و الان هم مشغول تدریس کفایه هستم .

* ایا در رشته تخصصی هم ورود پیدا کرده اید ؟

- مطالعاتی داشتیم چون هم تدریس حوزه را داشتیم که دروس حوزه را و در ایام تبلیغی هم شاید متجاوز از 40 سال است عرض کردم از قبل از انقلاب که درس را شروع کردیم سال چهارم پنجم بود که رفتیم برای تبلیغ و منبر و از سال 56 بنده رفتیم برای تبلیغ و منبر تا انقلاب پیروز شد ان موقع هم شکل تبلیغ مشکلاتی بود . و در بعضی جاها به بهانه اینکه به اصطلاح میخواهیم عقائد بگوییم یا مشکلاتی بود در بعضی جاها به شکل اقای قرائتی کار میکردیم تابلویی را رو به رو مینوشتیم و بیشتر توجهم که الان هم همینجور است برای نسل جوان بوده است و بعد هم منبر رفتیم . اوایل انقلاب کتابی تالیف شد به نام بینش برای دبیرستان ها که رفتیم مقداری از وقتم را که در شهر ها بودیم در ایام تبلیغی ان درس بینش را تدریس می کردیم و همینطور در مراکز مختلف تا به حال در ارگان ها در سپاه در نیروی هوایی و دریایی در مراکز مختلف فرهنگی مشغول بودیم .

* آیا تألیفاتی از قبیل کتاب، مقاله و پژوهش داشته اید ؟

- نوشته های فراوانی دارم . بعد از غائله گنبد که خیلی سال میگذرد اعزام شدیم با بعضی از دوستان رفتیم در گنبد و فرهنگی های زیادی بودند و امدند و بر انها تدریسی داشتیم در غالب تفسیر قران یک سری معارفی را برای انها می گفتیم و به شکل جزوه درامد اما چاپی بشود و کتاب مستقلی بشود نه و سبک بنده این بوده است در این سالیانی که منبر می رفتم در شهر های مختلف ایام تبلیغی ماه رمضان و محرم و صفر و همه منبر ها را می نوشتم . حالا شاید منبر های اماده ای دارم که گاهی دوستان میگویند اینها چاپ بشود برای دوستانی که میخواهند تبلغی بروند ، ان شالله اگر خدا توفیق نصیب کند که بیشتر هم مورد استفاده قرار بگیرد .

* ایا سابقه مدیریت ، ریاست و یا تدریس داشته اید ؟

- بیشتر همان در حوزه بحث تدریس بوده است . در بیرون هم اگر مراکز مختلفی اگر رفتم به شکل تبلیغ و سخنران و منبر و در این باب بوده است .

موضوع: