زندگی نامه حجت الاسلام والمسلمین محمد شعبان پور المشیری

* لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید متولد چه سالی و در کجا هستید؟

- گل بابا نام شناسنامه ای بنده است ، معروف به محمد شعبان پورعلم شیری هستم . فرزند رحمت الله . متولد 8/6/1346 . در روستای علم شیر از توابع شهر قائم شهر متولد شدم .

* تحصیلات ابتدایی خود را در کدام مدرسه و در چه سالی آغاز کرده اید ؟

- تحصیلات ابتدایی را در همان روستای خودمان بودم . در همان سال به مکتب خانه روستای خودمان رفتم .

* تحصیلات کلاسیک را تا کجا پیش بردید و کدام مدرک را بدست اوردید ؟

- یکی از افتخارات ما اینست که از طلبه های قبل از انقلاب هستیم . مهر 57 بعد از اخذ پنجم ابتدایی به حوزه علمیه امام صادق (ع) روستای کوتنا از توابع قائم شهر رفتیم . خدمت ایت الله محمد سلیمانی تحصیلات ابتدایی حوزه را شروع کردیم .

* تا چه پایه تحصیلی را در حوزه علمیه شهرستان گذراندید و در قم چه درس هایی را اغاز کردید ؟

- ان زمان قبل انقلاب بود و همزمان شد با پیروزی انقلاب اسلامی . خب حوزه به صورت مدون اینگونه نبوده است . خدا حفظ کند استاد ما را ، به خاطر صغر سن ما ان موقع کتاب های نساب السبیان ، گلستان سعدی درکنارش توضیح المسائل رساله عملیه و جامع المقدمات از امثله و شرح امثله شروع کردیم ضمن اینکه تا سال 60 را انجا بودیم  یعنی تا اتمام سیوتی را انجا خواندیم  .

* وقتی که به قم امدید از چه اساتیدی استفاده کردید ، مخصوصا درس خارج .

- در سال 60 به قم امدیم . ادبیات عرب را از استاد مدرس استفاده کردیم  ،   دروس کلاسیک را در همین قم خواندیم . سطح را هم خدمت ایت الله اشتهاردی ، مرحوم ایت الله بنی فضل بودیم . رسائل را محضر ایت الله اعتمادی بودیم . مکاسب را محضر ایت الله پایانی بودیم . کفایه را همان اواخری که در سطح بودیم ایت الله پایانی شروع کرد . همزمان تفسیر ایت الله جوادی املی را شرکت میکردیم . خارج را محضر ایت الله صالحی مازندرانی و ایت الله مکارم شیرازی بودیم .

* ایا در رشته تخصصی هم ورود پیدا کرده اید ؟

- همزمان با حوزه در دبیرستان شبانه دین و دانش ادامه تحصیلات را گذراندیم . در دانشگاه هم رشته حقوق را وارد شدم .

* آیا تألیفاتی از قبیل کتاب، مقاله و پژوهش داشته اید ؟

- کتاب خیر ، اما مقالات را در رابطه با رشته حقوق هم در دانشگاه استفاده میکردم و هم در محضر حوزه استفاده نمودم . اولین دوره تخصصی حقوق را حوزه برگزار کرده بود که ما شرکت کردیم . در جامعه مدرسین هم امتحان حکمیت را دادیم که جذب حقوق قضایی شدیم .

* ایا سابقه مدیریت ، ریاست و یا اجرایی داشته اید ؟

- در رشته خودمان که از 76 دوره کاراموزی قضایی را شروع کردیم و 77 ابلاغ قضاییمان را اولین بار دست ایت الله شیخ محمد یزدی گرفتیم و به عنوان رییس شعبه و در دادسرا به عنوان بازپرس مشغول شدیم .

موضوع: